کمک تدریس | مبانی کامپیوتر و برنامه سازی - دانشگاه شهید بهشتی - ترم اول سال تحصیلی ۹۰-۸۹ | پروژه نهایی ۲۸ دی ۸۹ / استاد احمدی فر / عباس نادری
اخرین به روز رسانی : ۲۸ دی ۸۹

پروژه نهایی


مقدمه

برای پروژه چند بازی گرافیکی تبیین شده‌اند که می‌بایست در قالب گروه‌های دونفری یکی از آنها را انتخاب کرده، به همراه معرفی گروه خود به کمک تدریس برای خود ثبت کنید. ممکن است گروه شما یا پروژه‌ای که انتخاب کرده‌اید تایید نشود که در این صورت می‌بایست آنرا تغییر داده مجددا معرفی کنید.

نکته : گروه‌ها حتما باید دو نفره باشند.
نکته : هر پروژه را حداکثر چند تیم می‌توانند انتخاب نمایند که درون تعریف پروژه مشخص شده است.

برای نوشتن پروژه بهتر است از محیط Qt به همراه موتور گرافیکی که برای شما آماده شده است بهره بجویید، اما از هر محیط دیگری که سی پلاس پلاس استاندارد باشد نیز می‌توانید استفاده نمایید. همچنین استفاده از کد دیگران در قالب کتابخانه می‌توانید استفاده کنید ولی آن قسمت‌هایی از کد که دیگران (حتما به صورت کتابخانه) در اختیار شما قرار داده‌اند امتیازی برای شما نخواهد داشت.

پروژه‌های خود را باید در چند فاز به کمک تدریس ارائه دهید (که البته اجباری نیست) تا اگر اشتباه اساسی داشتید در ابتدا کشف و اصلاح شود وگرنه ممکن است زحمت زیادی بکشید ولی نمره‌ای به دست نیاورید. حداقل زمان تحویل پروژه ۱۵ بهمن‌ماه خواهد بود که احتمال دارد تا ۲۸ بهمن ماه تمدید شود. این زمان با هماهنگی استاد درس شما معین خواهد شد و به زودی اعلام خواهد گردید.

انتخاب پروژه

پروژه اول

جعبه‌شکن

پروژه دوم

جنگ مرغ‌ها

پروژه سوم

مرغداری

ملزومات کلی پروژه

برای هر پروژه مواردی مطرح شده‌اند که حتما باید رعایت شوند. برای کل پروژه‌ها نیز مواردی هستند که رعایت آنها الزامیست، درصد قابل توجهی از ارزش هر پروژه به رعایت این موارد است و امتیاز آنها در امتیاز پروژه ضرب خواهد شد، به طوری که اگر نیمی از این نکات را رعایت کرده باشید و پروژه کامل باشد، نیمی از نمره پروژه به شما تعلق خواهد گرفت.

 • برنامه‌نویسی کاملا روالی (Procedural Programming) به صورتی که تمام اصول آن رعایت شده باشد:
  • تمام برنامه‌ به روال‌ها تقسیم منطقی شده باشد
  • طول روال‌ها معقول باشد (هیچکدام بیش از دو صفحه نباشد)
  • ورودی و خروجی روال‌ها و نامگذاری آنها معقول باشد
  • در صورت امکان برنامه به فایل‌های مختلف تقسیم شده باشد
 • تورفتگی و قواعد کدگذاری مناسب
 • توضیحات کافی مخصوصا برای توابع خاص یا قطعه‌ کدهایی که کمی پیچیدگی دارند
 • استفاده از استاندارد‌های نامگذاری متغیر و تابع (امتیازی)

روش کار گروهی

لازم به توجه است که دو نفره بودن گروه‌ها به منزله تقسیم کار نیست، بلکه استفاده از متدولوژی کدنویسی XP مدنظر است که در آن دو نفر در کنار یکدیگر یک برنامه می‌نویسند (برای اطلاعات بیشتر راجع به این متدولوژی تحقیق کنید). بنابراین هردو فرد تیم باید به همه قسمت‌های کد تسلط داشته باشند و هر قسمتی نیز باید توسط یکی از افراد نوشته شده باشد. تقسیم کار نیز باید تقریبا برابر باشد وگرنه لزومی برای دریافت نمره مناسب دو عضو نخواهد بود.

نکات تکمیلی

به این صفحه به طور مداوم سر بزنید تا اگر چیز جدیدی اضافه شده بود، از آن با خبر شوید. در صورتی که امکانات خاصی لازم داشتید که در موتور گرافیکی جاری که خدمت شما تحویل شده است، موجود و قابل پیاده‌سازی نبود بفرمایید تا افزوده گردد.


بازگشت

Site Footer

Sliding Sidebar